ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL İLÇELER

BİLGİ TOHUMU EKEN BAHÇIVAN ÖĞRETMEN

Hepimizin hayatının bir bölümün de mutlaka yeri olan öğretmenlerimiz adeta tarlaya tohum eken birer bahçıvan gibidir. Tohumun yetişmesi için bahçıvan nasıl çaba gösteriyorsa öğretmen de tıpkı onun gibi gelecek nesiller üzerinde çaba gösterir. Öğretmenler gelecek nesillere dokunmak ve onlara bir şeyler verebilmek için ömrünü verir ama bundan da zerre kadar yüksünmez. Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Milletlerin ruh ve karakterini şekillendirmede etkin rol oynayan öğretmenler için ne yapılsa azdır. Bu sabah kalktığımda şöyle telefonda haber sitelerini dolaşırken TRT Haber de bir haber dikkatimi çekti. Bir video gösterimi ile paylaşılan haberde İstanbul Bahçelievler de bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Özer Öztürk’ün emekliliği vesilesiyle eğitim camiasına veda edişi haberi bir video ile anlatılmış. Videoyu izledim ve çok duygulandım. Gerçekten milyonlarca öğretmen içinde herkese nasip olmayacak bir veda sahnesi gözler önüne serilmiş. Okulun bütün öğrencileri katlardaki merdivenlere dizilmiş alkışlar eşliğinde öğretmenlerini uğurluyorlardı. İnanılmaz bir sevgi seli oluşturan öğrenciler okulun bahçesinde ellerinde seni unutmayacağız, hatıran yeter hocam şeklinde dövizler tutarak öğretmenlerine olan sevgilerini gösteriyorlardı. Özer öğretmen bir yandan göz yaşı dökerek öğrencilerinden ayrılmanın derin hüznünü yaşarken diğer yandan kendisine gösterilen bu sevgi seli eşliğindeki veda ile görevini bî hakkın yapmış olmanın haklı gururunu yaşıyordu. Sosyal Bilgiler öğretmeni Özer Öztürk için böylesi anlamlı bir veda töreni organize eden okul müdürü Yusuf Aydoğdu’da teşekkürü hak ediyor. Gerçekten çok güzel bir düşünce ortaya koyulmuş. Böyle bir öğretmenin mesleğine veda edişini de haber olarak değerlendiren ve bizlere ulaştıran TRT camiasına da teşekkür etmek gerekir. Bu tarz duyguların ve öğretmenlere değer verilmesinin devamı gelmesi için.   

Öğretmenler için “bütün bir toplum onların eseridir” diyebiliriz. İnsan dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren, bilinçsiz de olsa etrafını tanıma ve öğrenme arzusu içindedir. Zaman içinde büyüdükçe öğrenme arzusu artmaktadır. İnsan ilk bilgileri doğduğu çevre olan ailesinden edinmeye çalışır. Burada öğretmen konumunda anne-baba ya da aile büyükleridir. İnsan belirli bir yaşa geldikten sonra da yeni bilgi ve becerileri sistemli, planlı ve programlı bir şekilde öğrenme gereği duyar. İşte tam bu noktadan itibaren bireye ihtiyacı olan bu bilgileri planlı ve programlı bir şekilde verecek birilerinin rehberliği gündeme gelir. İşte o rehber bir öğretmendir. Okul çağı itibariyle başlayan planlı ve programlı bir şekilde bilgi öğrenimi ile birlikte hayata dair öğrenilmesi gereken şeyleri öğreten kişiler, hayatımızın en güzel zamanlarına dokunan ve bizlerde iz bırakan gül kokulu adeta kanatsız melek gibi olan öğretmenlerdir. Öğretmen ilk düşen cemredir öğrencinin gülüşüne düşen. Öğretmenler bir gül gibidir; koku verir, güzelliğini gösterir ama asla dikenini batırmaz. Öğretmenlerimiz için hangi anlamlı kelimeleri dizsek, hangi güzel cümleleri kursak yine de onları anlatamayız. Yine de üzerlerimizdeki haklarını yerine getiremeyiz.

Bir toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik alandaki gelişmişlik düzeyini ortaya çıkarmak için o toplumdaki öğretmenlerin sosyal, kültürel ve ekonomik alandaki durumuna bakmak toplumu anlamak açısından yeterli bir göstergedir. Toplumların öğretmene ve öğretmenlik mesleğine verdikleri değer gelişmişlik düzeyleriyle orantılıdır. Öğretmenler toplumun motor gücü ve aynası durumundadır. Bireylerin hayata hazırlanmasında temel bir rol üstlenmiş olan öğretmenlerin kişilik olarak sağlam bir yapıya sahip olmaları gerekir. Claparede öğretmeni şu şekilde tanımlar; “Öğretmenin en önemli erdemi, çok bilgili olmak değil, şevk sahibi olmaktır. O kendi mizacından farklı mizaçların ve farklı zihinlerin de bulunduğunu iyi bilmeli, çocuğun düzeyine inmeli, çocuğun karşısına hasım gibi değil, bir dost gibi çıkmalıdır.” Bireyin eğitiminde çok önemli görevler üstlenen öğretmenlerin sorumlulukları oldukça fazladır.

Toplumun en değerli mesleklerinden birisidir öğretmenlik. Toplumun gelişiminin temel taşıdır öğretmen. Hayatta bilmediğimiz birçok şeyi öğretmenlerden öğreniriz. Çocukların başarılı ve mutlu olmasında öğretmenler büyük rol sahibidir. Geleceğin kurgulanması ve şekillenmesinde emekleri yadsınamaz. O sebeple öğretmenlere ne kadar değer versek haklarını ödeyemeyiz. Günümüzde öğretmenler çok çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Çocukları hayata hazırlamak gibi sorumluluğu yüksek bir iş yapan öğretmenleri karşılaştıkları bu sorunlarında yalnız bırakmamalıyız. Olur olmaz şeylerle öğretmenlerin moralini bozmamalı ve motivasyonlarını düşürmemeliyiz. Öğretmenler kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlamak için sürekli öğrenmeye devam ediyor ve kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Elbette içlerinde bazıları toplumun beklentilerini karşılayacak düzeyde olmayabilir. Bunu genelleştirip öğretmenleri vasıfsız hale düşürmemeliyiz.

“Hayatta en hakikî mürşit ilimdir” sözüyle Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk eğitime verdiği önemi her fırsatta dile getirmiştir. Birçok yerde yaptığı konuşmalarda öğretmenlerin milletler için önemini anlatmıştır. Yine “Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir” sözüyle öğretmene verdiği değeri vurgulamıştır. En iyi öğretmen, ömür boyu öğrenci kalabilendir. En iyi öğrenci de yetişmesinde büyük emekleri olan öğretmenini asla unutmayandır. Bu düsturdan yola çıkarak bir hatıram ile yazımı tamamlayacağım.

1978 yılında Manisa Soma’da başladığım ilkokulda öğretmeniz olan ve üzerimizde çok büyük emekleri olan kendisini hiç unutmadığım Semahat Camgöz Kınacı’yı yıllar sonra bulmuş ara ara telefonlaşıyorduk. İlkokulu bitirmemin üzerinden tam 43 yıl geçmişti ki kendisini İstanbul Kadıköy’deki evinde ziyaret etmiş ve 43 yıl sonra yüz yüze görüşmüştük. Beni evinin kapısında karşılayan öğretmenim uzun bir süre kendine gelememişti. Dile kolay 43 yıl sonra bir öğrencisi vefa gösterip kendisini ziyaret ediyordu. Gözyaşları sel oldu duygu yüklü bir atmosfer evi sardı. O anı hiç unutamıyorum. Öğretmenlerimize her daim değer vermeliyiz. Aradan yıllar geçse de onları bulup hâl hatır sormalıyız. İmkanlar ölçüsünde ziyaret etmeliyiz. Onlar için ne yapsak haklarını ödeyemeyiz.

Özer Öztürk öğretmenin mesleğe veda edişi anısına kaleme aldığım bu yazı vesilesiyle ilkokuldan üniversiteyi bitirinceye kadar eğitimim süresince üzerimde hakkı olan bütün öğretmenlerimi minnetle anıyorum. Aralarında vefat edenler oldu ise de onlara da Rabbimden rahmet diliyorum. Özer Öztürk öğretmene de bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum. Ben hayatım boyunca öğretmene, öğretmenlere değer verdim hala daha değer vermeye devam ediyorum. Tanıdığım bütün öğretmenleri arar sorar, ilgi göstermeye çalışırım. Bunlardan biri de eğitim hayatı boyunca çok güzel işlere imza atmış birçok öğrenci yetiştirmiş, kitaplar yazarak yayın camiasına eserler kazandırmış yazarlık payesi ile taçlanmış Veli Akademileri projesi ile de eğitime farklı bir bakış açısı getirmiş Uşak Eşmeli, 35yıllık dostum, değerli bir eğitimci Mustafa Uslu hocamız. Kendisine sağlık ve afiyet diliyor başarı dolu nice hayat sürmesini temenni ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.

Yazarın Diğer Yazıları

27.05.2024 - BİLGİ TOHUMU EKEN BAHÇIVAN ÖĞRETMEN 15.05.2024 - AKHİSARLI ŞEYH İSA VE ÇAĞLAK FESTİVALİ 15.04.2024 - İMANIMIZIN DERECESİ NE BOYUTTA 01.04.2024 - İKİ İSTİKLAL MADALYALI MİLLİ KAHRAMAN MANİSALI ALİ BEY 21.03.2024 - ŞAİR YAZAR SİYASET VE DEVLET ADAMI SÜLEYMAN ARİF EMRE 08.03.2024 - MEDENİYETİN YAPISI KİTAPLAR VE DERİK KİTAP FUARI 19.02.2024 - HİCİV USTASI BİR DEVLET ADAMI ŞAİR EŞREF 29.01.2024 - ÇİFTÇİLERİN REFAHI ARTMADAN SANAYİCİLERİN REKABET GÜCÜ ARTMAZ 02.01.2024 - GAYBI ANCAK ALLAH BİLİR 18.12.2023 - BİR ADALET HİKÂYESİ 22.11.2023 - BEREKETLİ TOPRAKLARIN MAYALADIĞI ELMALI’NIN GURURU İBRAHİM BEDRETTİN ELMALI 30.10.2023 - ÖLÜMSÜZLÜK AĞACI PORSUK AĞACI 27.09.2023 - VARDIR BUNDA DA BİR HAYIR 04.09.2023 - KORUYUCU AİLELER VE MANİSA KORUYUCU AİLELER DERNEĞİ 17.08.2023 - TÜRKİYE’NİN TARIMA DAİR SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 30.07.2023 - ŞANLIURFA TAŞ EVLERİ VE NAHRİN HOTEL & ART 19.07.2023 - TAŞ KÖMÜRÜ VE UZUN MEHMET 03.07.2023 - RIZIK MESELESİ 18.06.2023 - SEYDİŞEHİR’İN MANEVİ MİMARI FAKİRLERİN EFENDİSİ SEYYİD HARUN VELİ 04.06.2023 - DARPHANE, MANGIR VE KAYME 23.05.2023 - YAZARLIK, OYUNCULUK SERÜVENİ SONRASI GELEN VEKİLLİK 02.05.2023 - MUTLU OLMAK İÇİN ÇÖP KAMYONU TEORİSİNİ UYGULAYALIM 24.04.2023 - DEVRİNİN YAŞAYAN KÜTÜPHANESİ MÜTEFEKKİR CEMİL MERİÇ 09.04.2023 - ÇİFTÇİLERİN REFAHI ARTMADAN SANAYİCİLERİN REKABET GÜCÜ ARTMAZ 27.03.2023 - DÜNYAYI YAŞANIR KILMANIN YOLU 12.03.2023 - SİVİL HAVACILIĞIN MİMARI TEYYARECİ VECİHİ HÜRKUŞ 28.02.2023 - CÖMERTLİĞİN EN ÜST DERECESİ ÎSAR 18.02.2023 - MUĞLA’NIN MANEVİ GÜNEŞİ “ŞÂHİDΔ HAZRETLERİ 06.02.2023 - DÜNYAYI YAŞANIR KILMANIN YOLU 21.01.2023 - BAYRAK ŞAİRİ ARİF NİHAT ASYA 07.01.2023 - AKDENİZ MUTFAĞININ ŞİFA DOLU SEBZESİ ENGİNAR 28.12.2022 - SOMA VE EMİR HIZIR BEY CAMİİ 09.12.2022 - KAZDAĞLARI ETEĞİNDE BİR EKO TURİZM DURAĞI 28.11.2022 - NÜKTEDAN BİLGE İNSAN NASREDDİN HOCA 13.11.2022 - İNSANLIK TARİHİ VE MEDENİYETLERİN DOĞUŞUNA İMKÂN SUNAN MEYVE İNCİR 28.10.2022 - SERMAYESİ ERİYEN ADAM 12.10.2022 - ŞEHİRLER ÖLÜRKEN MEDENİYETLER DE YOK OLUYOR! 23.09.2022 - SOFRALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZ BAHARATI “ZENCEFİL” 29.08.2022 - ZAFERLER İLE GEÇEN AY “AĞUSTOS” 13.08.2022 - SEYYİD KURTŞEYH DEDE VE DEVREKÂNİ 05.08.2022 - SANAT, EDEBİYAT VE KİTAP 15.07.2022 - GÖNÜLLER YAPMAYA GELEN BAŞKANDAN YUNUS EMRE’YE ANLAMLI PROJE 19.06.2022 - TÖRE, YAŞ ALMA VE TECRÜBE 18.05.2022 - ATEŞBAZ-I VELİ ŞEMSETTİN YUSUF 26.04.2022 - ALTIN SARISI BİR BAHARAT “SAFRAN” 13.04.2022 - GÖNÜL ERBABI OLMAK 28.03.2022 - İLGİNÇ HİKÂYESİYLE KILIÇ ALİ PAŞA CAMİİ 17.03.2022 - BİR SEVDA SIFIR ATIK “ÇEÇO” 06.03.2022 - BUĞDAY ÇİMİ MERMALATI “UĞUT” 20.02.2022 - NUSRETİYE CAMİİ VE MUHAMMED EMİN KUYUCU HOCA 06.02.2022 - DOĞRULUK 22.01.2022 - ABDÜLFETTAH BAĞDADİ EL-AKRİ HAZRETLERİ 08.01.2022 - MAL VE EVLADIN FAYDA ETMEYECEĞİ GÜN 24.12.2021 - TARİHE SIĞMAYAN YİĞİT “KOCA SEYİT ONBAŞI” 05.12.2021 - İNÂBE 11.11.2021 - İŞSİZLİK Mİ? İŞ BEĞENMEMEZLİK Mİ? 26.10.2021 - YURT MESELESİ 09.10.2021 - SENİ ÖLDÜRMEYE GELEN SENDE DİRİLSİN 28.09.2021 - ORGANİK TABİİ GÜBRE 03.09.2021 - ULUDAĞ ETEKLERİNE YOLCULUK 14.08.2021 - BİR GEZİNİN ARDINDAN 29.07.2021 - MGV DEN AGD YE MİLLİ VE MANEVİ GENÇLİK 15.07.2021 - MİNERAL DEPOSU KAKTÜS 27.06.2021 - YÜREKLERİ TİTRETEN BİR İMAN HİKÂYESİ 09.06.2021 - YARATILIŞ GAYEMİZ 23.05.2021 - MEDENİYETLE DÜNYAYA DAMGA VURMAK 04.05.2021 - TAHNÎK NEDİR? 17.04.2021 - ADALET VE ÖZGÜRLÜK 03.04.2021 - RANT EKONOMİSİ 23.03.2021 - EKMEK TİMSAHIN AĞZINDA 11.03.2021 - FACİAYA DÖNÜŞEN EĞİTİM 28.02.2021 - SAVUNAN ADAM PROF. DR. NECMEDDİN ERBAKAN 23.02.2021 - KÜLTÜR DÜNYASINDA NEREDEYİZ? 10.02.2021 - MUSTAFA HAYRİ ÖĞÜT EFENDİ 26.01.2021 - ARILARIN DÜNYASI 14.01.2021 - FIRAT NEHRİ VE KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ 06.01.2021 - BİR TOHUM HİKÂYESİ 26.12.2020 - ÖNCE FİİLİ DUA 18.12.2020 - YAVUZ SULTAN SELİM VE MANİSA VAKFI 07.12.2020 - YEREL BİR TAD TARHANA CİPS 27.11.2020 - DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKABİLDİK Mİ ? 15.11.2020 - ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ’NİN IZDIRABI 04.11.2020 - CANDAN GÜZEL İNSAN 25.10.2020 - BİNBİR MUCİZE KENEVİR 09.10.2020 - BEREKETİN SİMGESİ KENEVİR ( KENDİR ) 24.09.2020 - BEDAVA ELEKTRİK SİSTEMİ (ZBS) 14.09.2020 - ÖNDER 17. KURULTAY İZLENİMLERİ 03.09.2020 - SAKLI TERMAL CENNET SİMAV VE ÇİTGÖL 22.08.2020 - İNANÇ TURİZMİNDE HANGİ NOKTADAYIZ? 31.07.2020 - ŞİFA KAYNAĞI BAL 13.07.2020 - ŞUHUT KAYMAKAMI VE KEŞKEK EVİ 26.06.2020 - BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN BİR ÖMÜR VERENLER 11.06.2020 - DONDURMANIN BAŞKENTİ “KAHRAMANMARAŞ” 30.05.2020 - İMAM HATİPLİ YILLARDAN BİR HATIRA ( 12/A SINIFI) 22.05.2020 - FUDAYL BİN IYAD’DAN HARUN REŞİT’E NASİHAT 16.05.2020 - SESSİZ GEÇEN RAMAZAN 09.05.2020 - DİLİMİZİN HALİ 03.05.2020 - İNSAN KENDİSİNDE OLMAYANI BAŞKASINA VEREMEZ 24.04.2020 - SEFERTASI 18.04.2020 - MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR 11.04.2020 - BİR AKÇEYE SATIN ALINAN KÖŞK 05.04.2020 - ALLAH’IN SENİ BİLMESİ YETER 30.03.2020 - İNSANA KENDİ İHTİYAÇLARININ BİLGİSİ VERİLMEMİŞTİR 24.03.2020 - SABIR VE TEVEKKÜL 14.03.2020 - GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİM 08.03.2020 - HABİB BABA VE İBRETLİK HİKAYESİ 25.02.2020 - SAĞLIK MESELESİ 18.02.2020 - OYUNCAK MÜZESİ 04.02.2020 - ŞEHİRLERİN RUHU 21.01.2020 - NASIL BİR RUH HALİ 12.01.2020 - GÖNLÜNE GİREMEDİĞİNİZ KİŞİNİN KAFASINA GİREMEZSİNİZ! 30.12.2019 - YERLİ OTOMOBİL TOGG 24.12.2019 - KAYYUMLAR 14.12.2019 - TERMİK SANTRALLER ve FİLTRE MEVZUSU 05.12.2019 - YEŞİL ÇAY PUDRASI 27.11.2019 - DOĞU BATI KÖPRÜSÜ 05.11.2019 - MANİSA'YI BEKLEYEN TEHLİKELER 29.10.2019 - NİMETLERİN HESABI! 15.10.2019 - ŞEHZADELER'E YAKIŞIR BİR BELEDİYE 03.10.2019 - ZOR İŞE TALİP OLMAK 03.09.2019 - TARİH PALU’DUR, PALU TARİHTİR 21.08.2019 - BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI ÜZERİNE 09.08.2019 - KURBAN BİZE NE İFADE EDİYOR? 22.07.2019 - AİLEME DOKUNMA 08.07.2019 - SABIR, ŞÜKÜR VE FÜTÜVVET 30.06.2019 - 23 HAZİRAN İSTANBUL SEÇİMİ 26.05.2019 - SEYYİDET NEFİSE 13.05.2019 - RAMAZAN BİZE NE DİYOR? 01.05.2019 - KİTAP FUARINDA KAYBOLDUM 08.04.2019 - YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN 12.03.2019 - Mahalli Seçimlere Doğru-3 21.02.2019 - Mahalli Seçimlere Doğru-2 14.02.2019 - Mahalli Seçimlere Doğru 1 28.01.2019 - GÜNEYDOĞU İZLENİMLERİ 2 14.01.2019 - GÜNEYDOĞU İZLENİMLERİ ve MARDİN 31.12.2018 - NE KADAR BİZİZ? 10.12.2018 - 2019 YEREL SEÇİMLERE DOĞRU! 19.11.2018 - ADAY PROFİLİ NASIL OLMALI! 06.11.2018 - EĞİTİMDE ÜMİTVAR OLALIM MI? 17.09.2018 - AİLE KURUMUNA BAKIŞ 10.08.2018 - TANIMAKLA BAŞLAR HERŞEY 29.07.2018 - YENİ DÖNEMDEN BEKLENTİLER - 2 22.07.2018 - YENİ DÖNEMDEN BEKLENTİLER - 1 02.07.2018 - 24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARINA BAKIŞ! 13.05.2018 - 24 HAZİRAN NE ANLAM GELİYOR? 12.03.2018 - AHLAK DEJENERASYONU 23.01.2018 - MEDENİYETİMİZİ TANIMAK (AHLAT) 11.01.2018 - KÜLTÜR EMPERYALİZMİ 26.12.2017 - YERLİ ÜRET, YERLİ TÜKET 07.11.2017 - İSTİFALAR VE SONRASI 18.09.2017 - YAPBOZA DÖNEN EĞİTİM 14.07.2017 - MEDENİYET İNSANI YETİŞTİREMEMEK 03.06.2017 - DİVRİĞİ ULU CAMİİ 2 07.05.2017 - DİVRİĞİ ULU CAMİİ 1 19.04.2017 - YOLDAN GÜZEL GEÇMEK 10.04.2017 - GÜNDEME DAİR 28.02.2017 - DÜRÜSTLÜK 23.01.2017 - TARİHTEN İBRET ALMA 02.01.2017 - MANİSA ve AK PARTİ 21.12.2016 - HALEP İZLENIMLERİ 25.11.2016 - PADİŞAHIN İŞİ NE ? KISSADAN HİSSE! 15.11.2016 - EĞİTİLMEMİŞ EĞİTİMLİLER 16.10.2016 - EĞİTİM, ERDEMLİLİK ve BAŞARI 03.07.2016 - PARALEL AÇMAZ - 2 27.06.2016 - PARALEL AÇMAZ - 1
Copyright © 2015 manisadasonnokta.com İHA abonesidir.
www.manisadasonnokta.com
info@manisadasonnokta.com
Rss Mobile @ManisaSonNokta /manisadasonnokta

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star

Yerel Gazeteler

Denge Günebakış Manşet Haber Yeni Manisa

Haberler

Şehzadeler Yunusemre Spor Manşet Ekonomi Siyaset Asayiş Magazin Haber Genel Manisaspor

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam Menü

Son Nokta

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir