ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL İLÇELER

BU ÇEŞMEDEN SU İÇMEK BECERİKLİYE HELAL BECERİKSİZE HARAM

Yazıma başlamadan önce yaşanmış bir kıssayı önce sizlerle paylaşmak daha sonra da birkaç kelam etmek istiyorum. Kıssa biraz uzun ama ibret almamız açısından çok önemli. Bunun için sabırla kıssayı okumanızı hasetsen istirham ediyorum.

Vaktiyle Bursa’da bir adam, Arap Şükrü diye anılan bir yere çeşme ve başına da bir kitabe yaptırır. Kitabeye ise “Bu çeşmeden su içmek her kula helal, Müslüman’a haram” yazdırır.

Bunu gören Müslümanlar bu nasıl olur, bu bir fitnedir diyerek çeşmeyi yaptıran adamı kadıya şikâyet ederler.

Görevliler adamı yaka paça tutarak kadının huzuruna getiriler. Orada hazır bulunanlar, “Bu nasıl fitnedir, dinî İslâm, ahalisi Müslüman olan koca devlette sen kalk, hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu Müslüman’a yasakla! Olacak iş midir, nedir sebebi, aklını mı yitirdin?”diye adama sert tepki gösterirler.

Bunun üzerine adam; Böyle yazmamın elbette bir sebebi var. Lakin ispatı gerekir.

Kadı, adamın bu sözleri karşısında adeta alev topuna döner ve ne delili, ne ispatı? Sen böyle yazmakla fitne çıkardın. Müslümanların huzurunu kaçırdın. Senin katlin vaciptir.”der demesine amma bir yandan merak eder neden böyle bir yazı yazdığını.

Kadı; Peki neden böyle bir yazı yazdın. İspat ette göreyim. .

Adam; Neden böyle bir yazı yazdığımı ancak ve ancak sultanıma anlatırım. Başka hiçbir kimseye anlatmam der

Bu kez adam yine yaka paça tutularak sultanın huzuruna çıkarılır.

Olup bitenleri dinleyen sultan da kızar adama sonra da “De bakalım ne diyeceksin. Bu nasıl iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın, hem de her kula helâl, Müslüman’a haram yazarsın?”der.

Başı önüne eğik bir şekilde başlar adam konuşmaya. Delilim vardır, lâkin ispat ister.”

Sultan; “Ya dediğin gibi sağlam değilse delilin?

Adam; O zaman boynum, hükme kıldan incedir Sultanım.

Sultanım, herhangi bir havradan (Sinagog) rast gele bir hahamı izahsız yaka-paça tutuklayın, bir hafta tutun, bir hafta sonra. Bakın neler olacak…”

Sultan adamın dediğini yaptırır.

Bütün azınlıklar bir olur, başlarında Museviler, “ne oluyor, bu ne zulüm? Bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masumdur, gerekirse kefalet ödeyelim derler..” Çevre ülkelerden bile elçiler gelir, elçiler mektup üstüne mektup getirir.

Bir hafta dolunca, adam; Sultanım, artık bırakma zamanıdır.

Haham bırakılır, azınlıklar mutlu, bu sefer Sultan’a teşekkürler mektupları,  hediyeler gönderilir.

Biraz zaman geçtikten sonra adam;

“Sultanım; aynı işi herhangi bir kiliseden herhangi bir papaz için yaptırınız.”der.

Aynı şekilde bir papaz Pazar ayini sırasında yaka-paça alınır. Alınır alınmasına ama tepkilerde gelmeye başlar.

Bir hafta sonra papaz serbest bırakılır. Aynen haham’ın bırakılmasında olduğu gibi mutluluk, sevinç naraları atılmaya başlar ve yine teşekkür mektupları, hediyeler gönderilir.

Sultan adama döner ve bitti mi? diye sorar.

Adam da “Sultanım bir kişi kaldı, ondan sonra hüküm zamanıdır. Diye cevap verir. 

“Şimdi nedir isteğin? Diye soran Padişaha adam şöyle der;  

Sultanım, en çok sevilen, sözü dinlenilen, itibarı çok yüksek olan, sizin de çok sevdiğiniz Ulu cami imamını Cuma hutbesini okurken almanızı istiyorum.

Sultanın emri ile harekete geçen görevliler imamı Cuma hutbesinin tamda orta yerinde yaka paça tutarlar ve zindana atarlar. İmam efendiyi zindana atarlar atmasına ama Müslümanım diyen hiçbir Allah’ın kullundan “Neler oluyor. Cuma günü üstelikte Cuma hutbesinin okunduğu sırada bizim çok sevdiğimiz, sözüne itibar ettiğimiz cami imamını nasıl alırsınız. Bu imam ne suçu işlemiş ki böyle yaka paça tutup zindana atıyorsunuz” diye ses çıkmaz. 

Aradan geçer bir hafta. Bu bir hafta içerisinde de imamın durumundan haberdar olmak için ne gelen olur ne de giden. Onun yerine, ne konuştuğunu bilmeyen, kendi konuştuğunu kendi kulağı bile duymayan, cahil mi cahil bir imam görevlendirilir.

İmamdan ve halinden memnun olan halk hutbede alınan âlim imam hakkında başlar dedikodu üretmeye

“Biz de onu adam bilmiş, hoca bellemiştik…”

“Kim bilir ne halt etti de tutuklandı?

Vah vah! Acırım arkasında kıldığımız namazlara…”

Halk bu şekilde dedikodular yaparken Padişah, kadı ve adam izler olup bitenleri.

Padişah, sonun da çeşme yaptıran ve bu çeşmeden su içmek Müslümana  haram diye yazdıran adama sorar.

 Peki ne olacak şimdi?

Adam cevap verir;

Sultanım; imamı zindandan çıkarma, helallik alma ve özür dileme zamanıdır.

Padişah, haklısın aynen yapayım der ve imamı zindan çıkartarak önce helallik alır sonra da özür diler.

Adam başı öne eğik bir şekilde padişaha son kez konuşur;

“Ey büyük Sultanım, siz irade buyurunuz lütfen, böyle Müslümanlara su helâl edilir mi?”

Sultan acı acı tebessüm eder ve aynen şöyle der;

Bunlara değil su içmek, hava almak bile haram hava!..

Evet, sevgili okuyucularım;

Hepiniz, kıssayı dikkatlice ve sabırla okuduğunuz için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Kıssayı okurken de kıssanın sonucunun nereye varacağı konusunda kafanızda yorumlar yaptınız.  

Şimdi gelelim o günlerden günümüze…

Her kurum ve kuruluşta bilgisi, becerisi, tecrübesi, işinin ehli, liyakatli kişiler olduğu gibi bilgi ve tecrübesi olmayan, liyakatsiz ama hamakatlı kişilerin de olduğunu biliyoruz.

Yukarıda paylaştığım kıssada olduğu gibi herhangi bir kurumun bahçesine bir çeşme yaptırın ve üzerine de “bu çeşmeden su içmek becerikliye helal, beceriksize haram” yazdırın.

Bakın o zaman neler olacak neler…

O kurumda belki istisnalar hariç ne kadar insan varsa sizin hakkınızda dedikodu yapacaktır. Dedikodu yapmakla kalmayıp, içimizde fitne çıkarıyorsun, fesat yayıyorsun diyerek sizin üzerinize gelecekler. Sizde, bu yaptığınız elbette bir sebebi olduğunu ve bunu da ancak ve ancak o kurumun başındaki kişiye anlatabileceğinizi söyleyeceksiniz. Size karşı gelenler, makam sahibi kişinin huzuruna çıkarak, şikâyetçi olacaklar ve makam sahibi sizi huzuruna çağıracaktır. Şikâyetleri dinleyen makam sahibi, insanların su içmesi için çeşmeyi yaptırmışsın iyi hoşta nasıl olurda böyle bir yazı yazarsın diyerek size kızacak hatta kaldırın bu çeşmeyi buradan diyerek çeşmenin kaldırılmasını dahi isteyebilecektir. .

Tabi ki siz de sessiz kalmayacak neden böyle bir yazı yazdığınızı izah edeceksiniz. İzahatınız da aynen şöyle olacaktır;

Makam sahibinden bilgi, beceri, tecrübesi ve işinin ehli olmayan, liyakatsiz birinin en etkili ve yetkili bir göreve getirilmesini, bir süre sonra da görevden alınmasını isteyeceksiniz. Makam sahibi de sizin bu isteğinizi yerine getirecek ve ne oluyorsa o zaman olacak.

O kurumda beceriksizin işine son verildiğini duyan ne kadar insan varsa akın akın gelecekler ve vay efendim bu kişi çok iyiydi neden görevden aldınız diyerek makam sahibine baskı yapacaklar. Bu baskılar sadece o kurumda çalışanlarla sınırlı kalmayacak, o şehirden ve şehir dışından da ardı ardına telefonlar gelecek, tekrar göreve getirilmesini isteyecekler.

Bu yaşananlardan sonra siz bu kez de kurum içinde işinin ehli, becerikli, liyakatli, yaptığı işinde son derece başarılı olan birisini görevden almasını isteyeceksiniz.  

Daha önce beceriksiz bir kişiyi görevden alınınca ortalığı ayağa kaldıranların, işinin ehli olan kişi için herhangi bir şey söylemediklerini yani sessiz kaldıklarını görecek ve buna şahit olacaksınız.   

Tüm bunları beraberce izlediğiniz makam sahibine dönüp diyeceksiniz ki;

Olup bitenleri beraberce yaşadık ve gördük. Beceriksiz birini görevden aldınız, herkes ayağa kalktı ve tekrar göreve getirilmesini istedi. Becerikli birisini görevden aldınız, hiç kimsenin sesi çıkmadı. Ben bunun için "bu çeşmeden su içmek becerikliye helal,  beceriksize haram" diye yazdırdım.

Sizin bu sözünüz üzerine makam sahibinin de;  

Bunlara bu çeşmeden değil su içmek hava bile haram hava!... dediğini duyacaksınız.

Kalbinizden sevgi, gönlünüzden dostluk, yüzünüzden tebessüm eksik olmaması dileğiyle…

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.

Yazarın Diğer Yazıları

19.08.2022 - ERDOĞAN, ARINÇ’I İSTİFAYA DEĞİL MİTİNGE DAVET ETTİ 06.12.2018 - O KİBİR ABİDESİ DEĞİL VEFA ABİDESİ 19.11.2018 - AK PARTİ'NİN ADAYINI BİLİYORUM! 12.11.2018 - İŞTE O BAŞKANIN SİYASETTEKİ FARKI 10.10.2018 - BU BAŞKAN AYAKTA ALKIŞLANIR! 30.06.2018 - YEREL SEÇİMLERE 9 AY KALA 20.05.2018 - İFTAR SOFRALARINDA PROTOKOL OLUR MU? 07.05.2018 - MANİSA'DAKİ AK PARTİLİLERİN DİKKATİNE! 05.04.2018 - AK PARTİ MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI NASIL KAZANIR? 19.03.2018 - BAŞKAN MERSİNLİ İLE GEÇEN BİR GÜN 26.02.2018 - BÖYLE BAŞKANLARDA VAR! 06.12.2017 - ÜZÜM YEMENİN ADABI 03.12.2017 - TEK AYAKKABI 21.11.2017 - AĞABEY “NEME LAZIM BE SULTANIM” DEYİNCE!.. 12.11.2017 - KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KÂR KALMAZ! 02.11.2017 - Başkan Akyol ve Gördes'e yapılan dev yatırımlar 01.10.2017 - BİR VALİ DÜŞÜNÜN SIRADA BEKLEYEN! 24.07.2017 - Başkan Çerçi’de AKP’lilerden rahatsız 03.07.2017 - AK Parti'deki ByLöpçüler 03.07.2017 - AK Parti'deki ByLöpçüler 02.07.2017 - AK PARTİ'DEKİ BYLÖPÇÜLER 22.06.2017 - BAŞKAN ERGÜN İLE 1 SAAT 05 DAKİKA 13.06.2017 - AK PARTİLİ ÖZDAĞ "NE OLURSAN OL YİNE DE GEL" DEMİŞ OLMALI Kİ 15.05.2017 - HALKIN BELEDİYE BAŞKANI NASIL OLMALI? 08.05.2017 - BAŞKAN MERSİNLİ ÇOK ŞANSLI 03.05.2017 - YARISI SANA YARISI BANA 30.04.2017 - ÜÇ ÖKÜZ 28.03.2017 - BAŞKAN ÇILDIRDI 17.03.2017 - BAŞKAN MERSİNLİ BAŞKANLIĞI YAPAR MI YAPAR ANCAAAK 06.01.2017 - MANİSA AK PARTİ’DE 2002 RUHU BAŞKAN MERSİNLİ İLE YENİDEN CANLANIYOR 30.12.2016 - BAŞKAN MERSİNLİ’YE AÇIK MEKTUP 25.12.2016 - AK PARTİ’DE KİM İL BAŞKANI OLMA(MA) LI? 03.12.2016 - LAFTAN ANLAYANA KUMAŞÇI, LAFTAN ANLAMAYANA KARPUZCU GİBİ! 23.10.2016 - İSLAMKÖYLÜ NURLU SÜLEYMAN 17.10.2016 - HASAN HOCA GİBİLERİN SAYISI ARTMALI!.. 10.06.2016 - ÖMER BAŞKAN GÖNÜLLER FETHETMEYE DEVAM EDİYOR 24.05.2016 - AKP’LİLERE "YILDIRIM" ÇARÇAPACAK 14.05.2016 - MANİSA’NIN ABİSİ BAKANLIĞI HAK EDİYOR 20.04.2016 - AK Partililer AKP’lilerden Rahatsız 01.04.2016 - VALİ BEY ZİYARETTE NET KONUŞTU 01.04.2016 - Vali bey ziyarette net konuştu: Daire müdürlerine karşı öyle bir talimatım olmadı olamaz da!.. 29.02.2016 - ÖMER AMCA 51 KEÇİSİNİ NEDEN VE KİMİN İÇİN ADAK YAPTI? 20.02.2016 - BAŞKAN ÇELİK İLE GEÇEN BİR CUMA GÜNÜ 18.02.2016 - NEDİR BU “AKP’Lİ” GEZİCİ SEVDASI 02.02.2016 - AK Parti'deki AKP’liler Korku İçinde!.. 25.01.2016 - DAYAK ATANA DAYAK ATMALI MI? 18.01.2016 - BU ÇEŞMEDEN SU İÇMEK BECERİKLİYE HELAL BECERİKSİZE HARAM 08.01.2016 - AİLEMİZİ KAYBETTİK 01.01.2016 - AK PARTİ İÇİNDEKİ AKP’LİLER 2 29.12.2015 - AK PARTİ’NİN İÇİNDEKİ AKP’LİLER 22.12.2015 - İYİ VE GÜZEL OLAN HER ŞEYDE HAYIR VARDIR 07.12.2015 - BİR BAŞKAN DÜŞÜNÜN!.. 10.11.2015 - EGE'NİN EFESİ MANİSA'NIN ABİSİ 02.11.2015 - Nerde Kalmıştık?
Copyright © 2015 manisadasonnokta.com İHA abonesidir.
www.manisadasonnokta.com
info@manisadasonnokta.com
Rss Mobile @ManisaSonNokta /manisadasonnokta

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star

Yerel Gazeteler

Denge Günebakış Manşet Haber Yeni Manisa

Haberler

Şehzadeler Yunusemre Spor Manşet Ekonomi Siyaset Asayiş Magazin Haber Genel Manisaspor

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam Menü

Son Nokta

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir