ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL İLÇELER

BAŞKAN ERGÜN İLE 1 SAAT 05 DAKİKA

Kıymetli okuyucularım;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sevdalısı olan bendeniz Nazmi Aydın, hep AK Partili Vekillere veya AK Partili Belediye Başkanlarına köşe yazılarında yer verecek değil elbette.

Böyle bir tavır takınmamız halinde Manisa'da Son Nokta tarafsızlık ilkesine sadık kalmamış olur ki bu da siz kıymetli okuyucularımız nezdinde sanki AK Parti'nin bir yayın organıymış gibi bir izlenim ortaya çıkarır. Bu durum ise Manisa’da Son Nokta’nın yayın anlayışına asla uymaz. Manisa'da Son Nokta yayın hayatına başladığı gün kaleme aldığımız ilk yazımızda zaten bu konuya değinmiş, yeri geldiğinde AK Partili Vekillere, yeri geldiğinde Ak Partili Belediye Başkanlarına yeri geldiğinde MHP’li Vekillere yeri geldiğinde MHP’li Belediye Başkanlarına, yeri geldiğinde ise CHP’li Vekillere de yer vereceğimizi ifade etmiştik.

İşte bugün de MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e yazımızda yer veriyoruz.  

Başkan Ergün'ü, Hür Işık Gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliğine başladığım 2002 yılında tanımıştım. Başkan Ergün o yıllarda Manisaspor Kulübünün Başkanlığını yapıyordu. Genel Yayın Yönetmenliği görevim süresince kendileri ile aynen bugün olduğu gibi o yıllarda da diyaloglarımız gayet güzeldi. Dile kolay Başkan Ergün ile 15 yıldan beri süre gelen bir tanışıklığımız, bir merhabalığımız var.

Geçtiğimiz gün Başkan Ergün’ü makamında ziyaret ettim. Ziyaret sırasında Başkan Ergün’den Manisa'ya yapılacak yatırımlarla ilgili bilgiler aldım.  

Bu bilgilerin noktasına ve virgülüne dokunmadan Başkan Ergün’ün dilinden siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum.

  

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ

Manisa’da Katı Atık Bertaraf Tesisleri inşallah tamamlanıyor. Manisa'nın 35-40 yıldan beri kanayan yarası olan Turgut Özal mahallesinde ki vahşi depolama alanının artık rehabiliteleri bitti, orada enerji üretiminin startını aldık.  Manisa Merkez başta olmak üzere ilk etapta Turgutlu, Ahmetli ve Saruhanlı ilçelerini de kapsayan Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisleri yaklaşık 110 milyon TL’lik yatırımla Manisa Büyükşehir ve Manisa Belediyesi döneminde başlayan hazırlıkları vardı. En büyük yatırımı şuanda bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tahmin ediyorum ki bu Temmuz ayı içerisinde açılışını inşallah gerçekleştireceğiz.   

İHALELERİ YAPILAN KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR

Manisa ile ilgili şu anda yine çok önemli projelerini tamamladığımız, nihai ihalelerini tamamladığımız, ancak prosedürlerini beklediğimiz yaklaşık 1,2 kilometrelik Turgutlu ve Alaşehir Köprülü Kavşağının ihaleleri yapıldı. Yine şu anda Öğretmen Evi önünde devam eden tamamen sinyalizasyonu ve Manisa giriş çıkışını rahatlama getirecek olan Öğretmenevi önünde yapılan kavşak düzenlemesi çalışmaları biliyorsunuz devam ediyor.

İHALESİ İPTAL EDİLEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE HİZMET BİNASINDA SON DURUM

Şuanda her ne kadar Kamu İhale kurumunda iptali yapılsa da, bize sadece 4 yada 5 aylık süreç kaybına sebebiyet veren eski Manisa dediğimiz projemiz var. Tabi ki burada her ne kadar işi siyasi noktaya dökseler de bu bir hizmettir. Bu sadece Manisa Büyükşehir Belediyesi binası inşaatı değildir. Bununla ilgili de kısaca bilgi vermek isterim. Bunu Manisa’da Son Nokta ile ilk defa paylaşıyor olacağım.  Mevcut orada yapılacak olan inşaat toplam metrekaresi 161 bin 765 metrekare. Yani 160 bin diyelim biz 2 binini koyalım bir kenara. Bunun 32 bin 500 metresi Belediye Hizmet alanı inşaatı.  Burada 416 kişilik meclis salonu, toplamı 130 adet Meclis Üyesi,  5 Başkanlık kürsüsü, 281 adet dinleyici koltuğuna sahip olacak. Böylesine Manisa'nın 50 yıllık potansiyelini de düşünerek hazırlanan bir proje. 6 adet komisyon odası, 4 adet grup odası bu mevcut bina alanının içinde yer alıyor. 450 kişilik yemekhanesinden kafeteryalarına kadar zemin artı 3 kattan oluşan bir Belediye Hizmet Binası.

KÜLTÜR MERKEZİ 

Yine 23 bin 373 metrekarelik Kültür Merkezi var. Bu Kültür Merkezi'nde neler var? 2 adet 200 kişilik çok amaçlı salon. Bin 200 kişilik büyük bir salon. Bu salonun içerisinde her türlü konser, opera ve gösteri kullanımına uygun bir salon olacak.  2 adet 200 kişilik sinema salonları. 600 kişilik tiyatro salonu, 2 bin 604 metrekarelik de İl Halk Kütüphanesi olacak. Yani çocuk kitaplığı, dinlenme salonları ve kafeteryaları da içinde barındıran bir kütüphaneyi de Manisa'ya İnşallah kazandırmış olacağız. Yine çeşitli fuayeler, sanatçı girişleri, sanatçı soyunma odaları, kostüm depoları, prova odaları, dekor depoları gibi mekânlar bu mevcut Kültür Merkezi içerisinde yer alıyor. 

KENT VİTRİNİ

Yine üçüncü etap olarak başlık altında söyleyeceğim 4 bin 850 metrekarelik Kent Vitrini. Bu Kent Vitrini aynı zamanda Manisa'nın simgesi haline gelecek. Gürültü perdesi niteliğini de taşıyacak olan düşünülen şeffaf bir kültür yapısı tasarlandı.  Yani Belediye Hizmet binasının yolla olan arasındaki tamamen cam şekliyle Ege Bölgesi'nde yetişen bitki örtüsünün görülebileceği ve mikro tarım yapılacak kent bostanı bu bünyenin yine içerinde yer alıyor.

KENT MÜZESİ

Yine bu mevcut kent vitrinin içerisinde Kent Müzesi oluşacak.  Dönemsel sergilerin yapıldığı sanat galerileri yer alacak.

TİCARET ALANLARI

Bunun dışında dördüncü başlık Ticaret alanları. 2 bin 643 metrekarelik ticaret birimlerini olacak. Bunun içerisinde 487 metrekarelik Spor Merkezi.  Projede tasarlanan koru etrafında çoğunlukla yeme-içme fonksiyonlarının sahip olacağı düşünülen 20 adet ticari birim dükkân. Pazar yerine cepheli ticari birimlerin pazar işleviyle ilişkili olacağı düşünülen 5 adet daha dükkân var. Bütün Vatandaşlarımızın kullanacağı WC grupları da bu birimlerin içerisinde yer alıyor. 489 metrekarelik mescit var. Ayrı ayrı kadın ve erkek kullanımına imkân veren abdest yerleri ve genel ihtiyaçları içeren bir mescit.

BİN 800 ARAÇLIK OTOPARK

Belediye Hizmet Binasının altı tamamen otopark, sığınak, teknik alanlar ve depo olarak kullanılacak. 85 bin 934 metrekarelik bir otopark yapıyoruz.  Bu kompleks bölgenin hemen hemen Manisa'ya çok büyük bir rahatlama getirecek ve oto park ihtiyacını karşılayacağı düşünülen toplam bin 800 araçlık bir otopark.  Yani bugün muazzam bir rahatlama getirecek Manisa'ya. Bu hemen hemen inşaat'ın yarısı. Y erin altında 9 yada 10 metreye inilecek 3 katlı, 85 bin 934 metrekarelik otopark yapıyoruz.

PAZAR ALANI

Biliyorsunuz Manisa'da Perşembe Pazarı kuruluyor.  900 adet tezgâh kapasiteli 11 bin 970 metrekare pazar alanı var. Bunların sayılarına net olarak Pazarcılar Odasından alarak belirledik.  Şuan da hepsinin yerleşimi projede hazır. Pazar kurulmayan günlerde yine halkın kullanabileceği bir park alanı şekliyle planlandı.  Hava koşullarından korunması amacıyla gerektiği zaman üzerinin örtülüp açılabilmesine olanak sağlayan motorlu bir tende sistemi de projenin kapsamında yer alıyor. Yağışlı havada veya çok güneşli havada kapatıyorsunuz, düzgün havada açıyorsunuz, kısmi açıp kapata biliyorsunuz. Yani aşağı yukarı 12 bin metrekarelik bir pazar yeri, diğer günlerde meydan ve halkın kullanacağı park halinde kullanılacak bir mekân. Yani toplam  161 bin 765 metrekare inşaat. Bununla ilgili şu anda süreç  devam ediyor. Kamu İhale Kurumu Bunu iptal etti. Duracak mıyız? Elbette ki hayır.  Tekrar bunun ihalesi yenilenecek.  Bana göre şu anda en sıcak gündem Manisa'da buydu.  Bu konuyu daha detaylı bir şekilde ilk defa sizinle yani Manisa’da Son Nokta ile bunu paylaşmış olayım.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SUNUM YAPMIŞTI  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın toplu açılışlar yapmak üzere Manisa’ya geldiğinde Manisa Büyük Şehir Belediyesine yaptığı ziyaret sırasında Büyükşehir Belediyesinin projeleri ile ilgili 25 dakikalık bir sunum yaptığını vurgulayan Başkan Ergün yaptığı sunumla ilgilide şu bilgileri aktardı;

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ SÖZ VERDİ”

Sayın Cumhurbaşkanımız genelde 5 dakikadan fazla sunum almaz. O gün kendilerine 25 dakika sunum yaptım. Çok proje anlattık. Belediye hizmet binası ile ilgili proje de anlattığımız sunumların içerisindeydi. Ancak bizim kendilerinden esas istediğimiz Saruhanlı, Ahmetli ve Salihli ilçelerimize kavşak yapılması noktasında kendilerinden destek istedim. Biz Alaşehir ve Turgutlu ilçelerimize yapacağımız kavşak projemizin ihalesine çıktık, bunları biz yapıyoruz. Turgutlu’daki yatırım 55 milyonluk bir yatırım, Alaşehir’de 25 milyonluk kavşak ikisi 80 milyonluk bir yatırım. Diğer üç tanesini de sizler bizlere hediye ederseniz, Kara Yolları nezdinde bunu sağlarsanız çok mutlu oluruz dedik. Bu üç projenin burada görsel dosyalarını ilgili amirine aldırdı. Bekliyoruz sonucunu. İnşallah bu 3 projeyi de Sayın Cumhurbaşkanımız vesilesi ile Manisa’ya kazandırabilirsek ne mutlu bizlere.  Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan söz aldık. Bekliyoruz, hayırlısı olur inşallah. Hizmetin siyaseti olmaz. Bu anlayışla biz her zaman seçildikten sonra bütün bize oy vermiş vermemiş herkesin belediye başkanıyız. O açıdan siyaset bakmadan hizmete devam ediyoruz.

“HALKIN İÇİNDE OLMAYAN BAŞKAN LAFINI KABUL ETMİYORUM” 

Manisalılar, “Başkan Ergün, halkın içinde değil ancak seçimler geldiğinde seçimleri de kazanıyor. Bunun sırrı nedir? diye soruyorlar dediğimde ise Başkan Ergün  şöyle cevap verdi;

Bunun sırrı şudur. Ben kendi ticari hayatımda da özel hayatımda da bulunduğum daha önceki çeşitli dernek ve faaliyetlerde yaptığım çalışmalarda da verilen görevin en iyisini yapmaya çalıştım ve çalışıyorum. Yani dersine çalışacaksın, üzerine düşen o sorumluluğu hissedeceksin. Sonuçta buraları icraat makamı olan yerler. Kamunun bize emanet etmiş olduğu bu koltuğu en iyi şekilde vatandaşa nasıl aksettiririz bunun çaba ve gayreti içerisindeyiz. Sonuçta omzumuza bu yükü fazlasıyla veriyor. Buna layık olmak için de gecesiyle gündüzüyle çalışıyoruz. Halkın içinde olmayan bir başkan lafını kabul etmiyorum. Çünkü ben sahaya çıktığım zaman herkesin elini sıkmak için çaba sarfeden bir insanım. Sahaya çıktığım zaman daha da mutlu oluyorum. İkili ilişkilerimin benimle tanışan insanlar çok iyi bilir. Çok daha girişken, toplumla bağdaşan ve özdeşleşen bir yapım var. Öyle soğuk, kibirli ve gururlu bir halimiz yok. Belki dış görünüşüm soğuk gibi görülebilir ama konuşmaya başladıktan sonra bu çok daha farklı bir konuma döner. İnanın sahadan aldığım bu mutlulukla bir Allah razı olsun sözcüğü bize yetiyor. Tabi bugün 6 bine yaklaşmış personele sahibiz. 17 ilçede koordinasyon merkezlerimizdeki binalarımızda çalışan insanlarımız var. Her yere ulaşma noktasındayız. İş sahamız çok geniş, coğrafyamız çok geniş. Bugün 50’ye yakın daire başkanlığımız var. Bütün iş kollarına ayrı ayrı bakmak zorundasınız ki bunları programlayıp sahada hizmeti verebilesiniz, vatandaşa yansıtabilesiniz. Tabi ki bunlar bir süreç alıyor. Bunun dışında gelmek isteyen protokol, misafirler, bugün benim randevu taleplerine baktığınızda en az 500 kişi bekliyordur şuanda. Bu bekleyen randevularımdan haftada en fazla iki yada üç tanesine ayırma noktasındayım. Yani işe mi bakacağız yoksa misafir mi ağırlayacağız. Hiçbir şeye bakmadan da burada bütün gününü misafir ağırlamakla da geçirebiliriz ama benim böyle bir yapım yok. Ben biraz icraatçı adamım. İcraat adamı olmamız sebebiyle sahada bu çalışmalarımız kendisini fazlasıyla gösteriyor. Tabi ki çeşitli etkinlikler oluyor ve bunlara zaman ayırmak zorundasınız. Protokollerin katıldığı açılışlar, bayramlar, seyranlar derken buralara da zaman ayırmak zorundasınız. Sonuçta biz de etten kemikten yaratıldık. Biz de bir insanız. Bizim de bir ailemiz var. Çoluğumuz, çocuğumuz ve sevdiklerimiz var. Onlara da biraz zaman ayırmamız lazım. Hafta sonların da iki günümü tamamen aile odaklı geçiriyorum. Ama haftanın 5 günü bilfiil burada saat mefhumu olmadan çalışıyoruz. Ben genelde akşamları saat 19:00-19:30’dan önce çıkmam belediyeden. Diğer çalışmalarımız burada yetmediği zaman hemen hemen her gece muhakkak evde ya dosya okurum ya rapor okurum yada cari hesaplara bakarım. Ayda ki defa bizim ödemelerimiz vardır. Bunlardan biri her ayın 5’nde cari hesaplarımız ödenir, 15’inde de hizmet alım ödemeleri ve maaş ödemeleri yapılır. Bunların kontrolü tamamen bünyemdedir. O açıdan bunun karşılığını da iki seneden beri bütçe gerçekleşmelerinde Türkiye birincisi olmakla taçlandırdık. Bu da bizim için ayrı bir mutluluktur.

   

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.

Yazarın Diğer Yazıları

19.08.2022 - ERDOĞAN, ARINÇ’I İSTİFAYA DEĞİL MİTİNGE DAVET ETTİ 06.12.2018 - O KİBİR ABİDESİ DEĞİL VEFA ABİDESİ 19.11.2018 - AK PARTİ'NİN ADAYINI BİLİYORUM! 12.11.2018 - İŞTE O BAŞKANIN SİYASETTEKİ FARKI 10.10.2018 - BU BAŞKAN AYAKTA ALKIŞLANIR! 30.06.2018 - YEREL SEÇİMLERE 9 AY KALA 20.05.2018 - İFTAR SOFRALARINDA PROTOKOL OLUR MU? 07.05.2018 - MANİSA'DAKİ AK PARTİLİLERİN DİKKATİNE! 05.04.2018 - AK PARTİ MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI NASIL KAZANIR? 19.03.2018 - BAŞKAN MERSİNLİ İLE GEÇEN BİR GÜN 26.02.2018 - BÖYLE BAŞKANLARDA VAR! 06.12.2017 - ÜZÜM YEMENİN ADABI 03.12.2017 - TEK AYAKKABI 21.11.2017 - AĞABEY “NEME LAZIM BE SULTANIM” DEYİNCE!.. 12.11.2017 - KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KÂR KALMAZ! 02.11.2017 - Başkan Akyol ve Gördes'e yapılan dev yatırımlar 01.10.2017 - BİR VALİ DÜŞÜNÜN SIRADA BEKLEYEN! 24.07.2017 - Başkan Çerçi’de AKP’lilerden rahatsız 03.07.2017 - AK Parti'deki ByLöpçüler 03.07.2017 - AK Parti'deki ByLöpçüler 02.07.2017 - AK PARTİ'DEKİ BYLÖPÇÜLER 22.06.2017 - BAŞKAN ERGÜN İLE 1 SAAT 05 DAKİKA 13.06.2017 - AK PARTİLİ ÖZDAĞ "NE OLURSAN OL YİNE DE GEL" DEMİŞ OLMALI Kİ 15.05.2017 - HALKIN BELEDİYE BAŞKANI NASIL OLMALI? 08.05.2017 - BAŞKAN MERSİNLİ ÇOK ŞANSLI 03.05.2017 - YARISI SANA YARISI BANA 30.04.2017 - ÜÇ ÖKÜZ 28.03.2017 - BAŞKAN ÇILDIRDI 17.03.2017 - BAŞKAN MERSİNLİ BAŞKANLIĞI YAPAR MI YAPAR ANCAAAK 06.01.2017 - MANİSA AK PARTİ’DE 2002 RUHU BAŞKAN MERSİNLİ İLE YENİDEN CANLANIYOR 30.12.2016 - BAŞKAN MERSİNLİ’YE AÇIK MEKTUP 25.12.2016 - AK PARTİ’DE KİM İL BAŞKANI OLMA(MA) LI? 03.12.2016 - LAFTAN ANLAYANA KUMAŞÇI, LAFTAN ANLAMAYANA KARPUZCU GİBİ! 23.10.2016 - İSLAMKÖYLÜ NURLU SÜLEYMAN 17.10.2016 - HASAN HOCA GİBİLERİN SAYISI ARTMALI!.. 10.06.2016 - ÖMER BAŞKAN GÖNÜLLER FETHETMEYE DEVAM EDİYOR 24.05.2016 - AKP’LİLERE "YILDIRIM" ÇARÇAPACAK 14.05.2016 - MANİSA’NIN ABİSİ BAKANLIĞI HAK EDİYOR 20.04.2016 - AK Partililer AKP’lilerden Rahatsız 01.04.2016 - VALİ BEY ZİYARETTE NET KONUŞTU 01.04.2016 - Vali bey ziyarette net konuştu: Daire müdürlerine karşı öyle bir talimatım olmadı olamaz da!.. 29.02.2016 - ÖMER AMCA 51 KEÇİSİNİ NEDEN VE KİMİN İÇİN ADAK YAPTI? 20.02.2016 - BAŞKAN ÇELİK İLE GEÇEN BİR CUMA GÜNÜ 18.02.2016 - NEDİR BU “AKP’Lİ” GEZİCİ SEVDASI 02.02.2016 - AK Parti'deki AKP’liler Korku İçinde!.. 25.01.2016 - DAYAK ATANA DAYAK ATMALI MI? 18.01.2016 - BU ÇEŞMEDEN SU İÇMEK BECERİKLİYE HELAL BECERİKSİZE HARAM 08.01.2016 - AİLEMİZİ KAYBETTİK 01.01.2016 - AK PARTİ İÇİNDEKİ AKP’LİLER 2 29.12.2015 - AK PARTİ’NİN İÇİNDEKİ AKP’LİLER 22.12.2015 - İYİ VE GÜZEL OLAN HER ŞEYDE HAYIR VARDIR 07.12.2015 - BİR BAŞKAN DÜŞÜNÜN!.. 10.11.2015 - EGE'NİN EFESİ MANİSA'NIN ABİSİ 02.11.2015 - Nerde Kalmıştık?
Copyright © 2015 manisadasonnokta.com İHA abonesidir.
www.manisadasonnokta.com
info@manisadasonnokta.com
Rss Mobile @ManisaSonNokta /manisadasonnokta

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star

Yerel Gazeteler

Denge Günebakış Manşet Haber Yeni Manisa

Haberler

Şehzadeler Yunusemre Spor Manşet Ekonomi Siyaset Asayiş Magazin Haber Genel Manisaspor

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam Menü

Son Nokta

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir