ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL İLÇELER

İMAM HATİPLİ YILLARDAN BİR HATIRA ( 12/A SINIFI)

İnsan bazen zamanı durdurmak istiyor. Geçmişte yaşadıkları belleğinde güzel hatıralara yol açıyor. Bu yazımızda biraz geçmişe uzanacağız. 1990’lı yıllara doğru. Kilometre taşlarında plağı geri sararcasına 30 yıl öncesine gideceğim. Bende çok büyük izler bırakan güzel dostluklara ve kardeşliklilere vesile olan yıllar.

1990 yılında Kırkağaç İmam Hatip Lisesi’nde lise eğitimin son yılındayız. 1984’te başlayan Kırkağaç İmam Hatip Lisesi’nde orta ve lise eğitiminin son yılından bahsedeceğim. Bizim zamanımızda İmam Hatip okulları üç yıl ortaokul, dört yıl da lise olmak üzere toplamda yedi yıl idi. Yaklaşık 40-50 kişi olarak başladığımız ortaokul 1. sınıfta, 7 yıl sonra kala kala hepi topu 15 kişi kaldık. Sınıfta kalanlar, başka okullara gidenler derken toplam sınıf mevcudumuz 15 kişiye kadar düşmüştü.

15 arkadaş birbirimize öyle kenetlenmiştik ki sanki hepimiz bir anne babadan idik. Kaynaşmamız, dostluğumuz bir içimlik su gibiydi. Artık mezun olacağımız içinde okulu salıvermiş bir Hababam Sınıfını aratmayacak durumda idik. Her gün gizemli davranışlarımıza yenileri eklenirdi. Bir yandan da üniversite sınavına hazırlanıyoruz. Ama ne hazırlık, adeta evlere şenlik. O dönemlerde dershaneler de yeni yeni hortlamaya başlamıştı. Sınıfımızdan 3 arkadaş dershaneye gidiyordu. Ben başta olmak üzere diğere arkadaşlar dershaneye karşı idik. Biz dershaneye değil dershane bize gelmeliydi diyorduk.

Derslerimiz şen şakrak geçiyor. Sınıfın abisi en büyüğü Ahmet Akdağ, lakin biz yaşça büyük olana değil de Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu diye takıldığımız Kadir Karaman’a “abi” derdik. Elbette yaşça en büyüğümüz olan Akdağ’a da abi derdik ona da ayrı saygımız vardı. Bir de topçumuz vardı. İyi futbol oynardı kendisine sadece sınıf olarak biz değil bütün okul amca lakabını takmıştı. Ömer Öçay o bizim sınıfımızın da amcasıydı. Beyel’den kayamız vardı. Balıkesir Dursunbey ilçesi Beyel köyünden Mustafa Kaya. Sürekli gülerdi. Hoş sempatik bir arkadaşımız idi. Sınıfın bir de filozofu vardı, biz ona profesör ünvanının kısaltılmışı olan kısaca Prof derdik. Sedat Savaş. Çok okurdu. Sürekli kitap elinden düşmezdi. İyi futbol oynayanlardan biri de Laz Ahmet’ti, Trabzonlu Ahmet Aydın. Elbette nüktedanlığı ile unutulmayacak kişiliği ile Mehmet Çavuşoğlu vardı. Ayrıca çok iyi şiirler okurdu. Zaman zaman okulda veya ilçe içindeki aktivitelerde Necip Fazıl’dan genelde de Sakarya Türküsü’nü okurdu. Ali Rıza Özdemir unutulmayacak simalardandı. En çok hocalarımızın takıldığı bir arkadaşımız vardı. Gelenbe Gebeler köyünden olunca, Gebelerli Suphi Özer’in torunu diye hitap edilirdi kendisine. Bu arkadaşımız sessiz sedasız birisi sanki dili yoktu Fatih Özer’in. Hiç unutamadığımız bir arkadaşımız Kırkağaç, Karakurt Kasabası’ndan Arif idi. Karakurt, o zamanlar kasaba idi, şimdiler de mahalle oldu. Tefsir hocamız Mevlüt Kurt’un “oğlum Arif sen kitaptan çok yazdın” deyip sınavlarda sırasının alt bölümünden sınıfın bütün kitaplarının çıktığı Arif Kurt. Yine bir diğer filozofumuz diyebileceğimiz İstikbali diye hitap ettiğimiz Bayram Ali Kılıç vardı. Alkanlı Muharrem derdik, bu da ayrı filozoflarımızdan idi. İlginç ve enterasan betimlemeleri olur, bazen sınıfı gülmekten kırar geçirirdi, Muharrem Alkan. Babası Soma’da müftülükte çalıştığından mıydı bilmiyorum, sınıfın imamı idi o. Pek sesi çıkmazdı onun da. Ama adını aldığı Hz. Bilal’i Habeşi gibi güzel sesi vardı. Bilal Kasım Yağız çok güzel ezan okuyan, kıraat eden bir arkadaşımızdı. Sonradan aramızdan çok hızlı kaybolan sınıfın artisti vardı. Şık giyimi ile göz doldururdu adeta. Bu arkadaşımız Levent Ateş’ten başkası değildi. Belki sınıfta muziplikte en önde gelenlerden biriydim. Biraz da derslerde başarılı olunca, hocalarımız da ses çıkarmayınca bende bazen dozajı kaçırıyordum. Meşhur peştamalim (havlu) ile okulun hep gündeminde oldum. Arapça başta olmak üzere bir iki meslek dersimize gelen aynı zamanda Avukat olan iki fakülte bitirmiş, esprili ders anlatışı ile de dillerde olan hocamız Mehmet Candan her sınıfa girişinde, benim de her zaman alışkanlık edinip sıramın üstüne koyduğum peştemalimi görür görmez hemen bana dönerek “Peştemalci, kaldır o peştemali” derdi. Bir keresinde hiç unutmuyorum bayrak töreni yapılacak ben yine havluyu sermişim sıranın üstüne koşarak geldi mikrofandan bağırıyor, Güzelarslan çabuk git derhal o peştemali kaldır. Peştamal aşağı peştamal yukarı giderdi.

Felsefe Grubu derslerine giren Mustafa Bulgurcu vardı, hiç unutulmaz. Ders anlatırken bazen dalar gider pencereden uzun uzun bakar ve birden sınıfa döner bizim Ali Rıza’ya çok takılırdı. Yine öyle yaptı. Ali Rıza o ayakkabıları yeni mi aldın. Sınıfta bir kahkaha giderdi. Turgay Aras vardı tarihçi. Son sınıfta İnkilâp Tarih’i var dersimize o giriyor. Ahmet abi onun dersinde sürekli radyo dinlerdi. Bazen ajans vakti olurdu, sesi yükseltirdi. Yine dalmış ders anlatıyor, yakın tarih çoştukça çoşmuştu. Ama sınıfta kimsenin kulağı onda değildi. Herkes radyodaki haberlere dikkat kesilmişti. Aniden ne olduysa radyonun sesini duydu. Birden celallendi. Ahmet abi sınıfın hem yaşça hem de yapıca en irisi olunca gözüne de kestiremiyor tırsıyordu. Kapat o radyoyu dedi sessizce. Ahmet abi hafifçe sesini kıstı lakin tam kapatmadı. Bu sefer yüksek sesle “Çlak sesi gelsin dedi” ortalığı çınlattı. Yani kapa sesi gelsin diyordu. Ahmet abi yine oralı olmadı, ders o şekilde kaynadı gitti. Edebiyatçımız vardı Berrin hanım ağzı var, dili yoktu. Sınıfa bir türlü sözünü dinletemezdi. Sürekli Çavuşoğlu ile takışırdı. Beden dersimiz vardı Müjgan Ateş hocamız sevimli hoş laf söz bilen bir bayandı. Bizi severdi. Biz de kendisini severdik. Çok anlayışlı bir kadındı.

Unutamayacağımız isimlerden birisi de Mehmet Emin Aka, matematik derslerine girerdi. Üzerimizde emeği çok. Kimyacımız vardı Saime Dönmez en nefret ettiği şey benim sürekli sürdüğüm hacı yağı diye hitap ettiği misk-ü amber. Ben de sırf onu gıcık etmek için onun her dersi başlamadan önce bütün sınıfa sürerdim. Babacan bir müdürümüz vardı. Aslında çok müşfik ancak, oto kontrolü sağlamak adına çok sert bir duruş sergilerdi. Kendisinin üzerimde emeği hiç yadsınmayacak derece de çok.

1990’lı yıllar meşhur Körfez Savaşı var. O dönemde Irak-Kuveyt Savaşı oldu. İki Müslüman devlet kapışıyor. Tabi savaş Körfez’de ve İsrail’in yanı başında cereyan ediyor. O dönemde hoca diye hitap edilen bugünkü FETÖ elebaşı açıklamalar yapıyor. Müslümanlar için üzüleceğine (sözüm ona o zaman Hoca idi bazılarına göre, çok şükür bize göre hiç hoca olmadı) İsrailli masum çocuklar için üzüldüğünü onlara acıdığını beyan eden açıklamalar yapmış idi. O zamanlarda militan gibi Refah Partisi adına çalışıyoruz. Okula her gün “Milli Gazete” getirirdim. Tam o günlerde Erzurumlu bir bacımız, şu an ismini hatırlayamıyorum. Sizden gelenler köşesinde FETÖ elebaşısı için bir şiir döşenmiş. Bir iki köşe yazısındaki yazıları da alarak hepsini harmanlayıp bir A4 boyutunda bir yazı döşendim. Ve bu yazıyı fotokopi çektirerek bütün okula ve ilçeye dağıttım. Yazının son cümlesini de şöyle tamamlamış idim:

“F:G (FETÖ Elebaşı) İsrail’in Türkiye’deki en büyük ajanıdır.” Yıl 1991 tabi bu yazıyı yazınca Kırkağaç’taki malum yapının adamları alarma geçmişler beni okuldan atmaya kalkışmışlar benim haberim yok. Adı Selahattin Baydar olan okul müdürümüz beni odasına çağırttı. Odasına girdiğimde celalli müdürümüz gitmiş yerine müşfik bir baba gelmiş. Bana malum yapının beş ayrı noktaya, Bakanlık, Valilik, Emniyet, Kaymakamlık ve okula verdiği dilekçeyi gösterdi. Şimdi seni nasıl kurtaracağız sen ne yaptın dedi bana, okul birincisisin, çok çalışkansın, hem başarılı hem de çok dürüst terbiyeli bir öğrencisin, iyi bir aile terbiyesi aldığın belli demişti. Seni nasıl kurtaracağız. Neyse dönemin Refah Partisi Kırkağaç ilçe başkanı Necdet Nurdağ devreye girmesi ile olaylar yatıştırılıyor. Ancak malum yapının gözü hep bende. Bende biraz frene basmış idim.

12/A’yı anlatabilmek için ciltler dolusu kitap yazabiliriz. Hatta roman bile çıkar bu sınıftan. Son günlerimiz yaklaşmış idi, okula veda zamanı, arkadaşlıklar ve dostluklara ara verme zamanı geliyordu. Son bir ay içinde bütün öğretmenlerimizi evlerinde akşam ziyarete gittik. Hatırlayabildiklerim, meslek derslerinden Mustafa Karabey, Harun Aydın, Ömer Tavşancı, Mevlüt Kurt, Mehmet Mersin, Edebiyatçı Süleyman Mahir Türküm, Matematikçi Mehmet Emin Aka ve diğerleri.

Unutulmayacak hatıralar ile dolu koskoca bir yıl Mayıs ayı sonunda hüzünlü bir ayrılığa dönüştü. Okullar tatil oldu ve biz mezun olduk. 12/A mezuniyetten 2 ay sonra sınıfın abisi Kadir Karaman’ın düğününde üç fire ile 12 kişi toplandı. Aramızda en erken evlenen O oldu. Sonrasında Arif Kurt’un Bursa’da açtığı bir kafede beş kişi fire vererek toplanan 12/A bir daha salt çoğunluğu sağlayamadı ama ara ara bir araya gelmeye gayret gösterdi.

12/A’nın destansı hatıraları, okula ayak bastığım her seferinde okulun koridorlarında taptaze duruyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.

Yazarın Diğer Yazıları

28.02.2021 - SAVUNAN ADAM PROF. DR. NECMEDDİN ERBAKAN 23.02.2021 - KÜLTÜR DÜNYASINDA NEREDEYİZ? 10.02.2021 - MUSTAFA HAYRİ ÖĞÜT EFENDİ 26.01.2021 - ARILARIN DÜNYASI 14.01.2021 - FIRAT NEHRİ VE KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ 06.01.2021 - BİR TOHUM HİKÂYESİ 26.12.2020 - ÖNCE FİİLİ DUA 18.12.2020 - YAVUZ SULTAN SELİM VE MANİSA VAKFI 07.12.2020 - YEREL BİR TAD TARHANA CİPS 27.11.2020 - DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKABİLDİK Mİ ? 15.11.2020 - ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ’NİN IZDIRABI 04.11.2020 - CANDAN GÜZEL İNSAN 25.10.2020 - BİNBİR MUCİZE KENEVİR 09.10.2020 - BEREKETİN SİMGESİ KENEVİR ( KENDİR ) 24.09.2020 - BEDAVA ELEKTRİK SİSTEMİ (ZBS) 14.09.2020 - ÖNDER 17. KURULTAY İZLENİMLERİ 03.09.2020 - SAKLI TERMAL CENNET SİMAV VE ÇİTGÖL 22.08.2020 - İNANÇ TURİZMİNDE HANGİ NOKTADAYIZ? 31.07.2020 - ŞİFA KAYNAĞI BAL 13.07.2020 - ŞUHUT KAYMAKAMI VE KEŞKEK EVİ 26.06.2020 - BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN BİR ÖMÜR VERENLER 11.06.2020 - DONDURMANIN BAŞKENTİ “KAHRAMANMARAŞ” 30.05.2020 - İMAM HATİPLİ YILLARDAN BİR HATIRA ( 12/A SINIFI) 22.05.2020 - FUDAYL BİN IYAD’DAN HARUN REŞİT’E NASİHAT 16.05.2020 - SESSİZ GEÇEN RAMAZAN 09.05.2020 - DİLİMİZİN HALİ 03.05.2020 - İNSAN KENDİSİNDE OLMAYANI BAŞKASINA VEREMEZ 24.04.2020 - SEFERTASI 18.04.2020 - MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR 11.04.2020 - BİR AKÇEYE SATIN ALINAN KÖŞK 05.04.2020 - ALLAH’IN SENİ BİLMESİ YETER 30.03.2020 - İNSANA KENDİ İHTİYAÇLARININ BİLGİSİ VERİLMEMİŞTİR 24.03.2020 - SABIR VE TEVEKKÜL 14.03.2020 - GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİM 08.03.2020 - HABİB BABA VE İBRETLİK HİKAYESİ 25.02.2020 - SAĞLIK MESELESİ 18.02.2020 - OYUNCAK MÜZESİ 04.02.2020 - ŞEHİRLERİN RUHU 21.01.2020 - NASIL BİR RUH HALİ 12.01.2020 - GÖNLÜNE GİREMEDİĞİNİZ KİŞİNİN KAFASINA GİREMEZSİNİZ! 30.12.2019 - YERLİ OTOMOBİL TOGG 24.12.2019 - KAYYUMLAR 14.12.2019 - TERMİK SANTRALLER ve FİLTRE MEVZUSU 05.12.2019 - YEŞİL ÇAY PUDRASI 27.11.2019 - DOĞU BATI KÖPRÜSÜ 05.11.2019 - MANİSA'YI BEKLEYEN TEHLİKELER 29.10.2019 - NİMETLERİN HESABI! 15.10.2019 - ŞEHZADELER'E YAKIŞIR BİR BELEDİYE 03.10.2019 - ZOR İŞE TALİP OLMAK 03.09.2019 - TARİH PALU’DUR, PALU TARİHTİR 21.08.2019 - BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI ÜZERİNE 09.08.2019 - KURBAN BİZE NE İFADE EDİYOR? 22.07.2019 - AİLEME DOKUNMA 08.07.2019 - SABIR, ŞÜKÜR VE FÜTÜVVET 30.06.2019 - 23 HAZİRAN İSTANBUL SEÇİMİ 26.05.2019 - SEYYİDET NEFİSE 13.05.2019 - RAMAZAN BİZE NE DİYOR? 01.05.2019 - KİTAP FUARINDA KAYBOLDUM 08.04.2019 - YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN 12.03.2019 - Mahalli Seçimlere Doğru-3 21.02.2019 - Mahalli Seçimlere Doğru-2 14.02.2019 - Mahalli Seçimlere Doğru 1 28.01.2019 - GÜNEYDOĞU İZLENİMLERİ 2 14.01.2019 - GÜNEYDOĞU İZLENİMLERİ ve MARDİN 31.12.2018 - NE KADAR BİZİZ? 10.12.2018 - 2019 YEREL SEÇİMLERE DOĞRU! 19.11.2018 - ADAY PROFİLİ NASIL OLMALI! 06.11.2018 - EĞİTİMDE ÜMİTVAR OLALIM MI? 17.09.2018 - AİLE KURUMUNA BAKIŞ 10.08.2018 - TANIMAKLA BAŞLAR HERŞEY 29.07.2018 - YENİ DÖNEMDEN BEKLENTİLER - 2 22.07.2018 - YENİ DÖNEMDEN BEKLENTİLER - 1 02.07.2018 - 24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARINA BAKIŞ! 13.05.2018 - 24 HAZİRAN NE ANLAM GELİYOR? 12.03.2018 - AHLAK DEJENERASYONU 23.01.2018 - MEDENİYETİMİZİ TANIMAK (AHLAT) 11.01.2018 - KÜLTÜR EMPERYALİZMİ 26.12.2017 - YERLİ ÜRET, YERLİ TÜKET 07.11.2017 - İSTİFALAR VE SONRASI 18.09.2017 - YAPBOZA DÖNEN EĞİTİM 14.07.2017 - MEDENİYET İNSANI YETİŞTİREMEMEK 03.06.2017 - DİVRİĞİ ULU CAMİİ 2 07.05.2017 - DİVRİĞİ ULU CAMİİ 1 19.04.2017 - YOLDAN GÜZEL GEÇMEK 10.04.2017 - GÜNDEME DAİR 28.02.2017 - DÜRÜSTLÜK 23.01.2017 - TARİHTEN İBRET ALMA 02.01.2017 - MANİSA ve AK PARTİ 21.12.2016 - HALEP İZLENIMLERİ 25.11.2016 - PADİŞAHIN İŞİ NE ? KISSADAN HİSSE! 15.11.2016 - EĞİTİLMEMİŞ EĞİTİMLİLER 16.10.2016 - EĞİTİM, ERDEMLİLİK ve BAŞARI 03.07.2016 - PARALEL AÇMAZ - 2 27.06.2016 - PARALEL AÇMAZ - 1
Copyright © 2015 manisadasonnokta.com İHA abonesidir.
www.manisadasonnokta.com
info@manisadasonnokta.com
Rss Mobile @ManisaSonNokta /manisadasonnokta

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star

Yerel Gazeteler

Denge Günebakış Manşet Haber Yeni Manisa

Haberler

Şehzadeler Yunusemre Spor Manşet Ekonomi Siyaset Asayiş Magazin Haber Genel Manisaspor

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam Menü

Son Nokta

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Atölye 45