ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL İLÇELER

Deli Dumrul Manisa’da mı yaşadı?

Deli Dumrul fakir fakat güçlü, akıllı bir genç imiş, geçimini sağlamak için, ne yapayım diye düşünürken aklına insanların geçişlerinin zor olduğu yere köprü kurmak gelmiş. Ve köprüyü kurmuş. Köprüden geçenlerden bir akçe almaya başmış. Bir süre sonra insanlar para vermemek için köprüden değil de başka yerden geçmeye başlamışlar. Deli Dumrul da geçenden bir akçe alırken geçmeyenden iki akçe almaya başlamış. Bu hikâye böyle devam eder.

Bu hikayenin Manisa’mızla ne alakası mı ? var. Tabii ki alakası var Manisa merkezde bir yere sıkıyor mu arabanı bırak bakalım, hemen başına üzerinde Manpark yazan turuncu ceketli bir delikanlı dikiliyor ve hareket şu sağ el öne doğru uzanıyor ardından şunu duyuyorsunuz; - park ücretini alabilirmiyim. Biz de milletçek çok sadıkız ya Deli Dumrul vergilerine hemen elimiz cebimize gidiyor hoop 2 lira peşin yallah, peki bu parayı niye veriyoruz bir fikri olan var mı ? Belediyenin bize yapmakla yükümlü olduğu ama nedense yetecek kadar bir türlü yapamadığı otopark için değil mi ? İmar kanununun 37.maddesi hükmünce, inşaat projelerinde Belediyenin her binada bağımsız bölüm kadar araç park edecek otopark olup olmadığını kontrol etme, yok ise projeye onay vermeme gibi bir yetkisi olduğu biliniyorken, biz bu otopark paralarını neden ödüyoruz ?

Neden ödüyoruz biliyormusunuz ? 17 ilçeye asfalt müjdesi için ödüyoruz, - bizim oralara asfalt neyin atılmadı mı dediniz, hadi ordan siz görmemişsinizdir. 5 büyük ilçeye köprülü kavşak projesi için ödüyoruz. – hani nereye bir kazma vurdular ki, mi dediniz kazma vurma devri artık geçti bundan böyle kepçeler geliyor başlıyorlar kazmaya, birde bakmışsınız kavşak bitivermiş. Hem sahi ne yapacaksınız asfaltı, köprülü kavşağı. Niye kurcalayıp duruyorsunuz ki; bunlar yapıldı mı ? yapılacak mı ? diye sabredin bakalım, 2019’a şunun şurasında ne kaldı 2018 sonbaharında atarız temelleri 2019 seçimlerini aldık mı, yaparız üç beş sene de bu hizmetleri. Hem zaten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı iktidar partisinden değil ki ? adam zaten kendi imkanlarıyla bunca işi ancak yapıyor.

Neyse gelelim otopark meselesine,bu konuda Danıştay'dan çok önemli bir karar çıktı 2015 yılında.Cadde ve sokakların belediyeler tarafından ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği’ni haklı bulan Danıştay, “yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etti. Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal nitelikteki kararla ilgili açıklama yapan davayı açan derneğin başkanı Kemal Arslan, kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde ellerindeki bilgi ve belgeleri paylaşabileceklerini söyledi. BELEDİYE CADDE VE SOKAKLARI OTOPARK OLARAK KİRALADI Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTUKODER), dönemin Burdur Belediyesi’nin 8 Nisan 2010 tarihinde aldığı kararla kent merkezindeki bazı caddelerin ücretli otopark ilan edilip kiraya verilmesini öngöre düzenlemenin iptali istemiyle Isparta İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak Mahkeme derneğin bu talebini reddetti. Mahkemenin red kararını temyiz eden derneği haklı bulan Danıştay 8. Dairesi, Burdur’daki kimi caddelerin ücretli otopark olarak tahsis edilmesinin yolunu açan belediye kararını, “yolların asıl amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle iptal etti. KARAR, ÜLKE GENELİNDEKİ UYGULAMALARA EMSAL NİTELİĞİNDE Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal teşkil edecek nitelikteki yargı kararını değerlendiren BURTUKODER Başkanı Kemal Arslan, Burdur Belediyesi’nin kararı temyiz etme isteminin de Danıştay tarafından reddedildiğini belirterek, “Burdur Belediye Başkanlığı, Danıştay kararına, ‘karar düzeltilmesi’ talebiyle yine itiraz etmiş, Danıştay bu istemi de yerinde görmeyerek itirazı reddetmiş, karar kesinleşmiştir. BURTUKODER olarak 5 yılı bulan bir hukuk mücadelesi sonucu, sadece Burdur’daki uygulamayı değil, tüm Türkiye’de cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulamasını durduracak emsal bir kararı çıkartmış bulunmaktayız” dedi. Arslan, yaşadıkları kentlerde bu sorundan rahatsız olan kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde, dava süreciyle ilgili belge ve bilgileri paylaşabileceklerini de sözlerine ekledi.

Aslında bu konuda MANİSA Tüketici Hakları Derneği Başkanı Rıfat Eriş Asyalı’nında bir girişimi oldu geçtiğimiz günlerde, Danıştay 8'inci Dairesi'nin, Burdur Belediyesi tarafından sokak ve caddelerden alınan otopark ücreti uygulamasını iptal ettiği kararın emsal olmasından sonra Asyalı, buna dayanarak Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçe verip, cadde ve sokaklarda ücretli otopark uygulamasına son verilmesini talep ettiklerini söyledi.

Lakin Manisa Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinden hala ses yok, bekleyelim bakalım belki duymamışlardır, ya da sağda solda inceleme yapmaktan fırsatları olmamıştır, konuyla ilgilenmeye.

Kalın sağlıcakla.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.

Yazarın Diğer Yazıları

14.11.2016 - BATUHAN’A DE Kİ; 19.10.2016 - GÖREV İSTENMELİ Mİ ? VERİLMELİ Mİ ? 26.05.2016 - HOŞ GELDİN HACI ABİ! 14.03.2016 - SİZE DİYORUM HEYY, SAĞIRMISINIZ YOKSA ? 02.03.2016 - AK PLAKALI AKP’LİLER 12.02.2016 - ATATÜRK SAĞ OLSAYDI EĞER... 08.02.2016 - ARSLANIN OĞLU ARSLAN OLUR!.. 01.02.2016 - Deli Dumrul Manisa’da mı yaşadı? 18.01.2016 - FİTNE ATEŞİ BİZİ İÇİN İÇİN YAKMAMALI!.. 11.01.2016 - Kaymakam Bey Okur Herhalde!.. 04.01.2016 - AK PARTİ DIŞINDAKİ AKP'LİLER
Copyright © 2015 manisadasonnokta.com İHA abonesidir.
www.manisadasonnokta.com
info@manisadasonnokta.com
Rss Mobile @ManisaSonNokta /manisadasonnokta

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star

Yerel Gazeteler

Denge Günebakış Manşet Haber Yeni Manisa

Haberler

Şehzadeler Yunusemre Spor Manşet Ekonomi Siyaset Asayiş Magazin Haber Genel Manisaspor

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam Menü

Son Nokta

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir