ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL İLÇELER

AK Partili Baybatur, tek tek açıkladı! İşte Sağlık Çalışanları için yapılanlar

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, sağlıkta şiddet olaylarından, malpraktis rücu davalarına, sağlık çalışanlarının özlük haklarından maaş artışına kadar hükümetin sağlık alanında hayata geçirdiği reform niteliğindeki uygulamaları anlattı.

Eklenme:28.07.2022 / 14:30          Güncelleme:28.07.2022 / 14:38

“Türkiye'de bir ilk gerçekleşti. Sağlık çalışanlarına pozitif ayrımcılık yapılarak ilk kez bir meslek gurubuna yönelik işlenen suçlar katalog suç haline getirildi.” diyen AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, “Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu Katalog suçlar arasına alındı. Buna göre “Sağlık çalışanını kasten yaralama”, Soykırım ve insanlığa karşı suçlar, kasten öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocuklara cinsel istismar, uyuşturucu imali, suç örgütü kurma, Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, silah kaçakçılığı, kasten orman yakma ve terör suçlarıyla birlikte tutuklama nedeni sayıldı. Eğitim hastanelerimize X ray cihazı tedarikine 3 ay önce başlandı. Süreç hızlandırılarak kısa sürede yaygınlaştırılacak.” diye konuştu.

“Hekimlerimiz, dünyada benzeri olmayan bir güvenceye kavuştu”

Türk hekimlerinin dünyada benzeri olmayan bir güvenceye kavuştuğunu kaydeden Baybatur, “Sağlık personelinin soruşturulması ve malpraktis davalarında doğan tazminatın rücu edilmesine ilişkin düzenlemede radikal bir değişikliğe gidildi. Sağlık çalışanlarının soruşturma izninin verilmesi ve tazminat konularında yetkili Mesleki Sorumluluk Kurulu kuruldu. Kamu ve özel sektörde görev yapan sağlık personelinin tıbbi uygulamaları konusunda soruşturma izni yetkisi Mesleki Sorumluluk Kuruluna bırakıldı. Devlet üniversitesi kadrosundaki öğretim elemanları dışındaki sağlık çalışanlarının tıbbi iş ve işlemleri dolayısıyla yapılan şikâyetler, ilgili savcılıklar tarafından soruşturma izni için Kurula gönderilecek. Özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeli ile serbest meslek icrasında hekimlerin soruşturulması da Kurulun iznine tabi olacak. Kurul bu şikâyetlere ilişkin ön inceleme yaptırarak soruşturma izni verilip verilmemesine karar verecek. Kamu idarelerince tazminat ödenmesine hükmedilen durumlarda, ilgili sağlık meslek mensubunun görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullanmasının sebebiyet verdiğine dair kesinleşmiş ceza mahkemesi kararı olmadığı sürece rücu işlemi uygulanmayacak. Tıbbi işlem ve uygulamalar sebebiyle idarece ödenen tazminatın ilgili sağlık personeline rücu edilmesi; ancak kasten görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullandığı kesinleşmiş ceza mahkemesi kararı ile tespit edilmesi halinde mümkün olabilecek. Mahkemece hükmedilen tazminatın, ancak bu şartların varlığı halinde rücu edilmesinde, ilgili sağlık personelinin kusur oranı gözetilerek rücu miktarı Kurul tarafından belirlenecek. Bu mevzuat çerçevesinde başta hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımız Malpraktis baskısı yaşamadan mesleklerini bilimsel çerçevede özgürce ifa etme imkânına kavuşmuştur.” dedi.

 

Etiketler :

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.
Copyright © 2015 manisadasonnokta.com İHA abonesidir.
www.manisadasonnokta.com
info@manisadasonnokta.com
Rss Mobile @ManisaSonNokta /manisadasonnokta

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star

Yerel Gazeteler

Denge Günebakış Manşet Haber Yeni Manisa

Haberler

Şehzadeler Yunusemre Spor Manşet Ekonomi Siyaset Asayiş Magazin Haber Genel Manisaspor

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam Menü

Son Nokta

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir