ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL İLÇELER
SON DAKİKA :

Mülteciler konusu Avrupa ülkelerini birbirine düşürdü

Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki mülteci anlaşmazlığı ülkeleri birbirine düşürdü. Avrupa Birliği’nin göç ve iltica gündemiyle hafta sonu düzenleyeceği mini zirveye, Orta Avrupa ülkelerinden Macaristan, Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin liderleri katılmayacağını duyurdu.

Eklenme:22.06.2018 / 13:58          Güncelleme:22.06.2018 / 13:58
Almanya’da Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU arasında yaşanan mülteci anlaşmazlığının Avrupa ülkelerinin meselesi gibi yansıtılarak toplantı tertiplendiğini iddia eden Visegrad Grubu, bundan dolayı boykot kararı aldıklarını duyurdu. Öte yanda pazar günü Brüksel’de yapılacak mine zirveye Merkel’in yanı sıra Avusturya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya, Malta, Belçika, Danimarka ve Hollanda’nın devlet ve hükümet başkanlarının katılması bekleniyor.
Avrupa Birliği’nin göç ve iltica gündemiyle hafta sonu düzenleyeceği mini zirvede AB’nin sınır koruma ajansı Frontex’in yeniden yapılandırılması seçeneği de ele alınacak. Frontex’in polis sayısının 2020’ye kadar 10 bine çıkarılarak "AB sınır polisine" dönüştürülmesi hedefleniyor. AB topraklarına giren mültecilere, kayıt oldukları ülke dışına çıkmaları durumunda ceza uygulanması getirilmesi de planlanıyor.

Merkel’in hükümeti sallantıda
Mülteciler konusundaki fikir ayrılığı, Merkel hükümetini dağılma eşiğine getirdi. Sığınmacı ve mülteci sorunlarıyla ilgili Avrupa çapında çözümler bulunması gerektiğini savunun Merkel’e karşılık büyük koalisyonun en küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Seehofer, "Sınırlarımızda reddedilen mülteciler konusuna nihayet sürdürülebilir bir çözüm bulmak istiyoruz. Eğer Avrupa çözümü yoksa, ulusal olarak hareket etmek zorundayız" dedi. Seehofer "Üç yıldır konuştuk. Şimdi karar zamanı" diyerek, Merkel hükümetine iki hafta süre verdiğini belirtti.
Merkel’e gösterdiği tepkinin ardından AB’nin zirve yapma kararı aldığına sevinen Seehofer "Avrupa Birliği’ni uyandırdığıma sevindim. Eğer zirveden kalıcı bir sonuç çıkmazsa Merkel hükümetiyle çalışmaya devam edemeyeceğim" dedi. Hristiyan Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in mülteciler konusundaki katı tutumunun arkasında Ekim ayında Bavyera eyaletinde yapılacak olan eyalet seçimlerini yattığı, Almanya için Alternatif Parti AfD’nin eyalette oylarını arttırma endişesinin neden olduğu belirtiliyor.

Etiketler :
Copyright © 2015 manisadasonnokta.com İHA abonesidir.
www.manisadasonnokta.com
info@manisadasonnokta.com
Rss Mobile @ManisaSonNokta /manisadasonnokta

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star

Yerel Gazeteler

Denge Günebakış Manşet Haber Yeni Manisa

Haberler

Şehzadeler Yunusemre Spor Manşet Ekonomi Siyaset Asayiş Magazin Haber Genel Manisaspor

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam Menü

Son Nokta

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Atölye 45